Trychologia- informacje praktyczne
9 listopada 2016Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
19 stycznia 2017Problemy hormonalne często są przyczyną nadmiernego wypadania włosów i łysienia. Współpraca Endokrynologa i Trychologa jest niezbędna w przypadku wypadania włosów
z powodu występujących w organizmie zaburzeń hormonalnych. Odnalezienie przyczyny jest niezbędne, aby wdrożyć odpowiednią kurację trychologiczną. W Klinice Włosów Hair LAB mogą Państwo skorzystać z pomocy Endokrynologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, postawi diagnozę i rozpocznie odpowiednie leczenie endokrynologiczne.
Łysienie androgenowe może występować zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Przyczynami tego typu łysienia są: hiperandrogenizm (podwyższony poziom androgenów), uwarunkowania genetyczne oraz wiek. W tym przypadku włosy wypadają w kątach czołowych oraz na szczycie głowy. Często łysieniu androgenowemu towarzyszy nadmierne przetłuszczanie skóry głowy. Gdy przyczyną okaże się zbyt wysoki poziom hormonów męskich wskazane jest leczenie endokrynologiczne. Czasami zdarza się, że poziom androgenów jest w normie natomiast mieszki włosowe stają się wrażliwe na nie co prowadzi do tzw. miniaturyzacji mieszków włosowych, a co za tym idzie to ścieńczenia struktury włosa – proces ten uwarunkowany jest genetycznie. Kobiety cierpiące na łysienie androgenowe tracą włosy wolniej i w mniejszym stopniu niż mężczyźni. Włosy stają się coraz cieńsze i rzadsze. Dodatkowo, nadmiar hormonów męskich wywołuje u kobiet łojotok, trądzik oraz hirsutyzm – nadmierne owłosienie na twarzy, nogach, rękach, brzuchu.
Nadmierne wypadanie włosów może być też objawem nieprawidłowej pracy tarczycy. Zarówno niedoczynność jak i nadczynność tarczycy może wpływać na kondycję włosów oraz powodować ścieńczanie ich struktury, suchość, łamliwość i nadmierne wypadanie. Również autoimmunologiczne choroby tarczycy jak np. choroba Hashimoto odpowiadają za problemy z włosami i skórą głowy.
Innymi zaburzeniami hormonalnymi powodującymi nadmierne wypadanie włosów i problemy ze skórą głowy są: hiperprolaktynemia, zbyt wysoki poziom kortyzolu.
Innym typem łysienia hormonalnego, jest nadmierne wypadanie włosów po ciąży. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety podczas całej ciązy i po porodzie sprawiają, że wypadanie włosów pojawia się około 3 miesiąca od porodu. Proces ten w większości przypadków ma charakter odwracalny i kończy się samoistnie powrotem włosów do stanu sprzed ciąży. W czasie ciąży pod wpływem hormonów znaczna większość włosów znajduje się w fazie wzrostu czyli w fazie anagenu. Po porodzie wahania hormonalne sprawiają, że włosy które podczas ciąży były w fazie wzrostu przechodzą do fazy wypadania. Objawia się to jako nagle pojawiające się nadmierne wypadanie włosów. Zazwyczaj proces ten trwa około 3 miesięcy i wycisza się samoistnie.